Dorastá do výšky približne 15-20 metrov a do šírky 10 metrov
Stanovisko: Môže rásť na slnku, polotieni alebo v tieni. Ako jedna z mála rastlín toleruje aj extrémny tieň.
Vyhovujú mu vlhké, dobre živené hlinito piesčité až hlinité pôdy, s vysokým obsahom vápnika, ale vie sa adaptovať na takmer každú formu pôdy.
Vie tolerovať a prežiť obdobia sucha. Nemá rád premočenú pôdu, pri častom premáčaní môže dojsť k odhnívaniu koreňov.
Má široko kužeľovitú až guľovitú korunu.
Je odolný voči znečistenému ovzdušiu a toleruje silný vietor.
Má koreňovú sústavu, ktorá je bohato rozvinutá do šírky a relatívne plytká.
Väčšina tisov je dvojdomých, kvitnú zvyčajne vo februári až marci a v lete sa objavujú ich typické červené plody.
Tisy vďaka svojej hustej korune ponúkajú ochranu a hniezda mnohým vtákom, vevericiam a iným lesným tvorom. Tisy sa používali ako symboly nesmrteľnosti. Po mnoho storočí bolo zvykom, že tisové ratolesti sa nosili na Kvetnú nedeľu a na pohreboch. V Írsku sa hovorilo, že tis je “rakva viniča”, pretože sudy na víno boli vyrobené z tisú. Tisy sú tradične zasadené na kostolných dvoroch.
Vedeli ste, že...?
Tisy sú veľmi dlhoveké stromy
Dožívajú sa až 500-600 rokov a najstaršie kúsky sú staré pravdepodobne až 5000 rokov. Je ale ťažké to presne stanoviť, keďže tieto jedince sú už bútľavé a tak odhad veku na základe letokruhov nie je prakticky možný.
Tis je na Slovensku chránená drevina. Je cenený pre neuveriteľne pevné a odolné drevo. Taktiež má význam v okrasnom sadovníctve ako aj v modernej medicíne, pretože je nositeľom protirakovinových zlúčenín. Je to netradičný ihličnan aj v tom, že na rozdiel od ostatných nemá šišky ale bobule.
Kvety sú opeľované vetrom a vyvíjajú sa do šťavnatých červených plodov so semenom vo vnútri. Červená, mäsitá časť ovocia je známa ako aril.
Mnohí ľudia majú z neho obavy, kvôli tomu, že je jedovatý. Jedovaté je z neho skutočne všetko okrem červenej dužiny plodov (kôstka, ihličie, drevo). V prírode je ale väčšina rastlín jedovatých a k náhodnej konzumácií prakticky nedochádza. Tisy sú v záhrade na nezaplatenie, preto by sme sa im určite nevyhýbali. Na rozdiel od iných ihličnanov neprodukuje živicu a dobre znáša rez. Ak Vás zaujímajú rady na pestovanie stálozelených rastlín, odporúčame náš článok Starostlivosť o stálozelené rastliny.
Vedeli ste, že...?
Tisom sa mení farba
Rovnako ako u mnohých ihličnatých rastlín ak je vystavený studeným zimným vetrom a ultrafialovému žiareniu (zo slnka), stáva sa skôr bronzovým ako zeleným.